Aktualności

Podziękowania od Förderverein für junge Musiker aus Deutschland und Polen e.V. 27 listopada 2019

Fundacja Era otrzymała podziękowania za wsparcie trzeciego polsko-niemieckiego festiwalu dla młodych muzyków w Bremen, który miał miejsce w dniach 6-11.09.2019, a  którego organizatorem jest Stowarzyszenie Młodych Muzyków z Niemiec i Polski. Udział w nim wzięło około 100 młodych adeptów sztuki z obu krajów, którzy ćwiczyli swoje umiejętności pod kierunkiem światowej sławy pedagogów. Wydarzenie to zostało również odnotowane w bremeńskich mediach. Obszerną informację o festiwalu i jego idei zamieścił ,,Weser Kurier’’, odbyła się również audycja w Radiu Bremen. Nie zabrakło też wzmianki w regionalnym programie telewizyjnym ,,buten un binnen’’.

Pomysłodawcami tej formy edukacji są Jolanta i Maciej Ziemscy, absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej w Bremen (Jolanta Ziemska – fortepian, Maciej Ziemski – gitara). To dzięki ich zaangażowaniu powstało Stowarzyszenie Młodych Muzyków z Niemiec i Polski, które wspiera muzycznie utalentowane dzieci i uzdolnioną młodzież obu krajów.  Mimo dość krótkiej historii (stowarzyszenie powstało w styczniu 2017 roku), może się ono poszczycić sporymi osiągnięciami na niwie kulturalnej, łączącymi sąsiadujące ze sobą kraje. Do najważniejszych wydarzeń należą przede wszystkim dwa międzynarodowe festiwale muzyczne zorganizowane w 2017 i 2018 roku, które były skierowane do dzieci, młodzieży i studentów z Polski i Niemiec. W ramach każdego z nich odbywały się koncerty młodych adeptów sztuki, jak również warsztaty muzyczne, wykłady, prelekcje, wystawy nut i instrumentów. Młodzi muzycy podczas tygodniowego pobytu spędzali czas głównie na muzykowaniu, na pogłębianiu swojej wiedzy pod kierunkiem światowej sławy pedagogów, oraz na wymianie doświadczeń i różnorodnych metod pedagogicznych. Pierwsza edycja festiwalu gościła 40 adeptów sztuki, na drugą przyjechało już ponad 80 uczestników, w tegorocznej wzięła udział około setka dzieci i młodzieży z Niemiec i Polski, między innymi miast: Białegostoku, Augustowa, Suwałk, Przemyśla, Gdańska, Łodzi.

W tym roku, wzorem poprzednich dwóch lat, młodzi muzycy otrzymali profesjonalne lekcje muzyki u znakomitych pedagogów: prof. Elżbiety Rosińskej, prof. Jensa Wagnera, prof. Łukasza Błaszczyka, prof. Alana Juarez Balderasa, prof. Katriny Scholz, prof. Cezarego Saneckiego, dr. Macieja Staszewskiego, dr. Kordiana Góry, prof. Macieja Sobczaka, dr. Moniki Dżuła- Radkiewicz. Warsztaty muzyczne swoją wiedzą wsparli również: Magdalena Betleja, Artur Pacewicz, Gabriel Guillen, Artem Yasynskyy, Arvid Gräber, Anna Szulc-Kapala. Gitarzyści, pianiści i po raz pierwszy w tym roku skrzypkowie doskonalili swoje umiejętności w bremeńskiej Akademii Muzycznej, nawiązywali pierwsze kontakty i dzielili się z innymi uczestnikami swoimi doświadczeniami. Dodatkowo w programie festiwalu przewidziano  wykłady i wystawy, zwiedzanie miasta, wizytę w prestiżowej galerii sztuki współczesnej Fundacji Hollweg, zwiedzanie fabryki Bremer Daimler AG. Pedagodzy natomiast mogli na wspólnym forum omawiać różne metody nauczania.

Tak wielkie wydarzenie kulturalno–edukacyjne, wiązało się także z ogromnym wysiłkiem logistycznym. Trzeba było bowiem zadbać nie tylko bazę do organizacji warsztatów muzycznych, ale także o noclegi dla wszystkich,  posiłki i transport.  Wszelkie przygotowania do tegorocznej edycji festiwalu rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Przedsięwzięcie wymagało również pokaźnych nakładów finansowych. Stowarzyszenie bowiem, co warto podkreślić, jest jedną z nielicznych organizacji na całym świecie, która przejmuje na swoje barki wszystkie koszty uczestnictwa: podróży, noclegów,  wyżywienia, lekcji mistrzowskich.

Jak podkreślają Jolanta i Maciej Ziemscy, taka działalność rodzi potrzebę dobrych czynów, a efektem tego jest wsparcie jakie Stowarzyszenie Młodych Muzyków z Niemiec i Polski otrzymuje od najbardziej renomowanych fundacji na terenie Niemiec tj. Hollweg Stiftung, Hockemeyer Stiftung, Waldemar Koch Stiftung, Kinder Geld Stiftung itp. Chęć pomocy zgłaszają również inne instytucje, jak np. Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie, Prezydent Gdańska, Fundacja Aro w Białymstoku, Fundacja Współpracy Polsko- Niemieckiej w Warszawie, Polsko – Niemiecka Fundacja Młodzieży, Konsulaty Generalne i Honorowe Polski i Niemiec.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, wzorem ostatnich dwóch lat młodzi artyści zaprezentowali się w dwa wieczory w sali koncertowej akademii z muzyką kameralną na pierwszym planie. Podsumowaniem tego wspaniałego muzycznego przedsięwzięcia był uroczysty koncert w zabytkowym Ratuszu w Bremen z udziałem wybitnych gości ze świata polityki i kultury.

Maciej Ziemski, przewodniczący Stowarzyszenia Młodych Muzyków z Niemiec i Polski. – W myśl naszego motta ,,Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów’’ wspieramy i w dalszym ciągu chcemy wspierać dzieci i młodzież z niezamożnych rodzin. Staramy się dać wszystkim szansę na edukację, rozwój i możliwość poznawania świata. Działalność stowarzyszenia obejmuje również wiele innych aktywności, jak: regularne, finansowe wsparcie  nauki muzyki dzieci pochodzących głównie z niezamożnych rodzin, dzieci niepełnosprawnych, organizowanie koncertów okolicznościowych w szkołach, w przedszkolach i szpitalach, koncerty dla ludzi starszych. Staramy się docierać z muzyką do najbardziej potrzebujących, do tych, którzy nie mogą sobie pozwolić ani na naukę gry na instrumencie, ani na zapłacenie biletów wstępu na koncerty. Choć nasza działalność buduje dopiero swoją historię, mamy już namacalne i bardzo pozytywne jej efekty. Są uczniowie, który po udziale w naszym festiwalu zostali laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Ich udział w naszym przedsięwzięciu skutkuje także tym że dostają się na wyższe uczelnie muzyczne do różnych miast. Poza tym bardzo ważne są także kontakty kadry muzycznej, które po festiwalu w Bremen owocuja różnymi, bardzo ciekawymi, wspólnymi projektami. W planach mamy kolejne edycje tego polsko – niemieckiego muzycznego przedsięwzięcia. Chcemy każdego roku do form warsztatowych włączać, kolejny, nowy instrument. W tym roku, obok pianina i gitary, są skrzypce. W następnych latach planujemy wprowadzić: wiolonczelę, flet, może perkusje. Również chcemy poszerzyć formułę warsztatów o wsparcie psychologa. Są bowiem dzieci i młodzi ludzie, którzy mają problemy z tremą sceniczną. Indywidualne konsultacje psychologiczne obok warsztatów muzycznych dają bardzo dobre efekty. To doskonale sprawdziło się na innych festwialach.

Informacje pochodzą ze strony: https://jungemusiker.com/pl/2019/10/01/iii-niemiecko-polski-festiwal-brema-2019/